Stropkovčanka Tatiana Kaščáková žije na Tenerife už viac ako tri roky

Vďaka svojej práci spoznáva mnoho známych hudobných osobností

Jej zahraničná cesta začala v Londýne, kde žila dva a pol roka. Po skončení vysokej školy v Nitre a po roku práce v Prešove sa rozhodla pre Spojené kráľovstvo. V pláne mala zostať tu pol roka či rok. Hlavným cieľom bolo zodkonalenie sa v angličtine a neskôr hľadanie lepšej práce v rodnej krajine. Ako sa však hovorí, človek mieni…

V Londýne začínala ako čašníčka

V londýnskom hoteli pôvodne brigádovala ako čašníčka a po odpracovanom roku  sa dostala na pozíciu MICE Assistant. „Mojou pracovnou náplňou teda bolo sprostredkovanie pracovných stretnutí, večierkov či iných spoločenských udalostí v hoteli a komunikácia s organizátormi, príprava zmlúv i faktúr,“ priblížila Tatiana.

Na Tenerife sa sťahovala takmer s nulovou španielčinou

V Londýne spoznala svojho súčasného priateľa Eduarda, ktorý pochádza zo severu Španielska. Naša rodáčka prezradila, že obaja vedeli, že Londýn nie je miestom, kde by chceli ostať, pretože život tam je príliš uponáhľaný, drahý a počasie im na nálade taktiež nepridávalo. Začali teda premýšľať nad tým, kde by sa usadili. Kanárske ostrovy sú jednými z mála, kde je počas celého roka teplo a tým pádom tu funguje celoročný turizmus. Ostrov Tenerife je k tomu najväčší zo všetkých. „Keďže sme sa v Londýne obaja živili turizmom, výber tohto miesta bol pre nás jasný. Celá táto zmena však nebola jednoduchá. V Londýne som mala prácu, s ktorou som bola spokojná, mala som tam kolegov, známych a vedela som sa dohovoriť. Na Tenerife som sa sťahovala takmer s nulovou španielčinou. Vedela som sa len pozdraviť a opýtať sa, ako sa máte i zopár ďalších výrazov. Dokonca aj s priateľom sme sa stále rozprávali anglicky, lebo sme takto boli zvyknutí,“ vysvetlila a dodala, že po príchode na ostrov sa prihlásila na kurz. Jej učiteľka španielčiny neovládala iný jazyk, takže spolu zažili kopec vtipných momentov, keď sa dorozumievali pomocou prekladača na jej mobile a to, čo im nepreložilo, sa dohovorili rukami – nohami.

Na ostrove má zaujímavú prácu

31 – ročná Tatiana si našla prácu na Tenerife štyri mesiace po príchode a pracuje v nej dodnes. „Pracujem ako hostess v Hard Rock hoteli Tenerife. Tento hotelový rezort má viacero reštaurácií, kde pracujem ako uvádzačka, teda prvá osoba, s ktorou je klient v kontakte pred vstupom. Som človekom, ktorý hostí privíta, kontroluje pred otvorením, či je pripravený zasadací poriadok v súlade s rezerváciami.“

Španieli majú uvoľnenejší prístup k životu

Podľa Tatianiných slov sú Španieli vo všeobecnosti otvorení a extrovertní. „Známa je tiež španielska filozofia mañana, čo znamená zajtra. Ľudia majú teda uvoľnenejší prístup k životu a k práci. Táto filozofia sa však určite nedá zovšeobecňovať a ako všade na svete, aj tu je mnoho pracovitých a snaživých ľudí.“

Na Slovensko by priniesla životný optimizmus

Mladá Stropkovčanka by zo Slovenska na Tenerife najradšej presťahovala celú svoju rodinu, ktorá je pomerne rozsiahla. „Bohužiaľ, nemám možnosť sa s ňou vídavať častejšie ako raz za rok. No a zo Španielska na Slovensko by som priniesla životný optimizmus.“ Na druhej strane si v Španielsku nevie zvyknúť na šváby, ktoré vychádzajú počas teplých večerov do ulíc. „Je ich tu veľa, takže pri večerných prechádzkach sa zvyknem pozerať pod nohy. Za normálne sa tu pokladá nájsť ich aj v byte, kde sa dostanú cez šachty alebo aj doletia. Sú pomerne veľké a nechutné.“

Koncerty máva zadarmo

Tatiana má aj mnoho španielských zážitkov a mnohé z nich sú naviazané práve na jej spomínanú prácu, vďaka ktorej mala možnosť pracovať v blízkosti známych osobností počas „pool party“, ktoré hotel organizoval. V rámci nich vystupovali dídžejske hviezdy ako Rudimental, Sigma, Nervo či DJ z FatBoy Slim. „Takže mávam koncerty zdarma,“ zasmiala sa. Zároveň si však uvedomuje, že súčasná práca je len určitou medzizastávkou a v budúcnosti má iné méty.

V Španielsku môžete vidieť sneh a o hodinu sa opaľovať na pláži

Španielsko ešte nemá precestované celé, no jej srdcovou záležitosťou je ostrov Mallorca a to najmä kvôli krásnym plážam, prevažne tým menším a skrytým. „Samozrejme, milujem aj svoje súčasné bydlisko Tenerife, kde je v zimných mesiacoch možné vidieť sneh na sopke El Teide  a o hodinu na to sa môžete opaľovať na jednej z miestnych pláži.“

Na neskoršie obedy i večere si musela zvyknúť

Tortilla patata, čiže omeleta so zemiakmi, je jedlom, ktoré má Stropkovčanka zo španielskej kuchyne najradšej. „Pre Španielsko je tiež typická Paella, čiže ryža s morskými plodmi či mäsom. Toto jedlo je veľmi chutné. Španielska kuchyňa je rozmanitá. Ťažšie ale pre mňa bolo zvyknúť si na hodinu, o ktorej sa jedlo podáva. Obedy totiž zvyknú jedávať medzi štrnástou až pätnástou hodinou a večeru približne o deviatej večer. Mladšie ročníky dokonca až o desiatej,“ prezradila.

Ostrov Tenerife je od polovice marca v izolácii, ktorá je zatiaľ predĺžená do deviateho mája. „Spomínam si, že keď to celé vypuklo, turisti začali rušiť rezervácie a po tom, čo bola izolácia vyhlásená aj v Taliansku a čísla nakazených začali stúpať  aj v Španielsku, vedeli sme, že je otázkou času, kedy izoláciu vyhlásia aj tu. Momentálne sú hotely na ostrove dočasne zatvorené a nikto nevie, do kedy. Počas doby, kým budú zatvorené, budeme dostávať dávky od štátu, ktoré by mali byť vo výške 70% zo základu mzdy počas prvého polroka. Raz hovoria, že hotely by sa mohli otvoriť už počas letnej sezóny pre národný turizmus a inokedy, že ostanú zatvorené do Vianoc. Čakáme teda, čo bude. Momentálne vychádzame dvakrát denne vyvenčiť psíka. No môžeme sa pohybovať len v okolí bydliska, polícia to všetko dosť kontroluje a zastavujú ľudí so psami, pýtajú sa, kde bývajú, prípadne upozorňujú alebo pokutujú tých, ktorí sa od bydliska vzdialia,“ zhrnula a dodala, že vyvenčiť psa môže ísť len jedna osoba z domácnosti, rovnako ako na nákup potravín či liekov. Prechádzky v prírode, športovanie vonku alebo vychádzka na pláž sú zakázané. „Po uliciach jazdí mnoho policajných áut, dohliadajú na dodržiavanie pravidiel. Od 26.apríla bude povolené, aby na ulicu mohli vyjsť aj deti do 14 rokov v sprievode jednej dospelej osoby. Španielsko a hlavne ostrovy žijú turizmom, takže ľudia majú obavy. Ja osobne sa snažím myslieť pozitívne a verím, že aj keď to na začiatku bude ťažké, turizmus sa vráti,“ dodala v závere Tatiana.

-pk-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.